Grupa PGE wybrała wykonawcę bloku gazowo-parowego o mocy 882 MW w Rybniku. Spółka poinformowała, że umowa z wykonawcą opiewa na kwotę ok. 3 mld złotych netto, a podpisana zostanie w lutym. Umowa obejmuje także „wieloletnią umowę serwisową o wartości ponad 0,76 mld zł netto”.
Finanse na inwestycje częściowo pochodzić będą ze środków, które pozyskane zostaną z nowej emisji akcji z 2022 roku. Energia, która wytworzona zostanie w nowym bloku, pokryje zapotrzebowanie nawet 2 mln gospodarstw domowych, o średniorocznym zużyciu energii elektrycznej na poziomie 2 000 kWh.
Inwestycja PGE w Rybniku będzie największym i najbardziej sprawnym blokiem gazowo-parowym w Polsce i jednym z największych w Europie. Będzie on spełniał najbardziej restrykcyjne limity emisyjne wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych, a ograniczona niemal do zera emisja pyłu i tlenków siarki istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Realizacja projektu da również impuls rozwojowy dla regionu i konkretne miejsca pracy. W szczytowym momencie budowy przewidujemy, że będzie to od 1,5 tysiąca do 2 tysięcy pracowników – dodaje Wojciech Dąbrowski.
Nowa jednostka
W grudniu 2022 roku blok gazowo-parowy w Rybniku uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r.
Nowy blok gazowo-parowy zastąpi cztery – obecnie wyłączane z eksploatacji – bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW, które znajdują się w istniejącej Elektrowni Rybnik. Nowy blok będzie spełniać niezwykle rygorystyczne normy środowiskowe, a tym samym będzie również spełniał warunki polityki narzucone przez spółkę.
Wskaźnik emisyjności nowego bloku to 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co oznacza, że jest on trzykrotnie niższy niż dla bloków węglowych klasy 200 MW. Oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na grudzień 2026 roku.
Materiał sponsorowany