Rozpoczęcie prac nad budową bloku w technologii AP1000® w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej

Podziel się tym wpisem:

Westinghouse Electric Company gratuluje państwowemu przedsiębiorstwu Energoatom rozpoczęcia prac nad realizacją bloku energetycznego nr 5 w technologii AP1000® w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Jest to kluczowy pierwszy krok na drodze do realizacji zobowiązania podjętego przez oba przedsiębiorstwa w ramach protokołu ustaleń podpisanego w 2022 r. w sprawie wdrożenia dziewięciu reaktorów AP1000 w Ukrainie.

Komunikat wydano po zrealizowanej w marcu 2024 r. dostawie pierwszej partii paliwa jądrowego VVER-1000 od Westinghouse na potrzeby zasilania dwóch eksploatowanych reaktorów w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Paliwo VVER-1000 zostało wytworzone w zakładzie produkcyjnym Westinghouse w Szwecji, który dostarczył również pierwszą partię paliwa jądrowego VVER-440 do zasilania Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej we wrześniu 2023 r. w ramach realizacji bezprecedensowego programu rozwojowego. Ten istotny etap wzmacnia partnerstwo strategiczne Westinghouse i Energoatom w zakresie dostawy paliwa jądrowego VVER do wszystkich reaktorów jądrowych w kraju.

„Firma Westinghouse jest naszym niezawodnym partnerem, zarówno pod względem opracowywania alternatywnych źródeł zaopatrzenia w paliwo reaktorów VVER oraz ich dostarczania, jak i rozwoju linii produkcji paliwa w Ukrainie, a także budowy nowych bloków energetycznych z wykorzystaniem technologii AP1000 od Westinghouse. Wojna nie zatrzymała naszej współpracy, lecz przeciwnie – doprowadziła do jej zacieśnienia i przyspieszenia działań” – powiedział Petro Kotin, prezes przedsiębiorstwa Energoatom.

„Obiekty, które zamierzamy zbudować w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, umożliwią Ukrainie osiągnięcie największej odbudowy od czasów II wojny światowej. Jestem ogromnie wdzięczny Westinghouse – powiedział Herman Hałuszczenko, ukraiński minister energetyki. – W 2020 r. podpisaliśmy umowę w sprawie rozwoju paliwa dla reaktorów VVER-440 przez okres pięciu lat. Jednak po pełnoskalowej inwazji znacznie przyspieszyliśmy ten proces i osiągnęliśmy coś, co wydawało się niemożliwe – firma Westinghouse we współpracy z ukraińskimi ekspertami opracowała to paliwo dwukrotnie szybciej”.

„Jest to znaczący krok dla niezależności energetycznej Ukrainy – powiedziała ambasador USA w Ukrainie Bridget A. Brink. – Pragnę pogratulować wysiłków ukraińskiego ministerstwa energetyki, firm Westinghouse oraz Energoatom na rzecz priorytetowej rozbudowy i dalszego rozwoju ukraińskiego sektora energetyki jądrowej pomimo ciągłych ataków Rosji na infrastrukturę energetyczną kraju. Sektor prywatny ma nieodzowne znaczenie dla odbudowy Ukrainy, a amerykańska firma Westinghouse odgrywa wiodącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy w przyszłości”.

„Firma Westinghouse ma zaszczyt pełnić rolę zaufanego partnera wspierającego Ukrainę w dążeniach do osiągnięcia czystej, niezawodnej i bezpiecznej energii dla kolejnych pokoleń – powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse. – Ten niezwykle istotny krok jeszcze bardziej przybliża nas do uruchomienia kolejnego reaktora AP1000 w Europie, który dołączy do globalnej floty naszych rozwiązań wykorzystujących technologię AP1000 w Chinach i USA; jesteśmy także niezmiennie dumni z kontynuacji długotrwałego, sięgającego niemal 20 lat partnerstwa z Ukrainą w zakresie dostaw sprawdzonego i niezawodnego paliwa jądrowego”.

Oprócz realizacji reaktora AP1000, we wrześniu 2023 r. firma Westinghouse podpisała z Ukrainą protokół ustaleń w sprawie rozwoju i wdrożenia małych reaktorów modułowych (SMR) AP300™. Ponadto firma Westinghouse w dalszym ciągu jest zaufanym partnerem wspierającym obecnie eksploatowaną flotę przedsiębiorstwa Energoatom poprzez dostawy paliwa jądrowego oraz świadczenie usług na rzecz zakładów.

Reaktor AP1000 jest jedynym funkcjonującym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją, który zajmuje najmniejszą powierzchnię zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. W Stanach Zjednoczonych, w elektrowni Vogtle w stanie Georgia, jeden z reaktorów AP1000 osiągnął gotowość do pracy komercyjnej w lipcu 2023 roku i produkuje energię na potrzeby systemu energetycznego, a kolejny niedawno osiągnął stan krytyczny, a jego komercyjna eksploatacja planowana jest na drugi kwartał 2024 roku. Cztery reaktory AP1000 osiągają obecnie rekordowe wskaźniki w zakresie dyspozycyjności i wydajności operacyjnej w Chinach, a osiem kolejnych jest w trakcie budowy. Bułgaria wybrała technologię AP1000 dla dwóch bloków w elektrowni jądrowej Kozłoduj, a technologia ta jest również rozważana do zastosowania w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Indiach i Ameryce Północnej.

Westinghouse Electric Company kształtuje przyszłość energii wolnej od emisji dwutlenku węgla poprzez oferowanie bezpiecznych, innowacyjnych technologii jądrowych oraz innych czystych technologii i usług energetycznych na całym świecie. Westinghouse dostarczył pierwszy na świecie komercyjny reaktor wodny ciśnieniowy w 1957 r., a technologia firmy jest obecnie podstawą dla około połowy działających na świecie elektrowni jądrowych. Od ponad 135 lat jej innowacyjne rozwiązania sprawiają, że Westinghouse jest preferowanym partnerem w zakresie zaawansowanych technologii obejmujących cały okres eksploatacji elektrowni jądrowej.

Wersja źródłowa dostępna na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20240415648084/pl/ 

Źródło: PAP/X