KGHM i amerykańska firma NuScale Power będą współpracować przy budowie małych reaktorów jądrowych

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku. To pozwoli uniknąć Polsce nawet 8 mln ton emisji CO₂ rocznie. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Historyczne porozumienie podpisano w Waszyngtonie w obecności wicepremiera Jacka Sasina i przedstawiciela amerykańskiej administracji.


To ważne wydarzenie nie tylko w wymiarze gospodarczym, dla dwóch wielkich światowych firm, ale to historyczne wydarzenie również dla polskiej przyszłości – powiedział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych podczas poniedziałkowej uroczystości. 

KGHM z dumą inicjuje projekt produkcji energii w 100% wolnej od emisji dwutlenku węgla, wywiązując się ze swojego zobowiązania do prowadzenia działań na rzecz dekarbonizacji. Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową firmy i przekształci polski sektor energetyczny – powiedział prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński. 

Marcin Chludziński, prezes KGHM podkreślił, że spółka jest drugim w Polsce największym konsumentem przemysłowym energii elektrycznej, więc ten projekt jest dla niej strategiczny.

NuScale Power z dumą współpracuje z KGHM, doświadczonym liderem innowacji, i cieszymy się, że możemy wspólnie pracować nad kolejną erą zaawansowanego wdrażania czystej energii i stawić czoła kryzysowi klimatycznemu – powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power.