KHNP złożyła ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych w Polsce

Podziel się tym wpisem:

Autor: Fundacja GreenLab

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) przedstawiła Polsce ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.


KHNP podała, że oferta zaprezentowana przedstawicielom polskiego rządu zakłada budowę 6 reaktorów o łącznej mocy 8.400 MW. Pierwszy z nich mógłby zacząć działać już w 2033 roku, zgodnie z przyjętym harmonogramem w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej.

Ponadto w złożonej ofercie znalazły się takie szczegóły jak harmonogram budowy oraz plan zarządzania projektem. W swojej ofercie południowokoreańska firma odnosi się również do wybranej lokalizacji, transferu technologii oraz szkoleń i edukacji, które stanowią istotne aspekty dla polskiego rządu.

„Przygotowując ofertę dla polskiego rządu, kierowaliśmy się przede wszystkimi tym, aby zapewnić najnowocześniejszą technologię nuklearną w trosce o bezpieczeństwo i niezależność polskiego sektora energetycznego. Reaktory APR1400 to wysoce rozwinięta konstrukcja, która pod każdym względem odpowiada potrzebom Polski. Nasze projekty wyróżnia realizacja zgodna z założonym harmonogramem oraz budżetem, co szczególnie cenią sobie inwestorzy, a przykładem jest tu m.in. elektrownia jądrowa w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes KHNP Chung Jae-Hoon.

Oferta finansowa KHNP, wspierana przez rząd koreański, obejmuje kompleksowy plan finansowania oraz możliwości wsparcia inwestycji przez KHNP i instytucje koreańskiego rządu (agencje kredytów eksportowych (ECA), zagraniczne agencje rozwoju itp.) w celu realizacji finansowych wymogów projektu.

Podczas oficjalnej wizyty w Polsce, 21 kwietnia br. przedstawiciele południowokoreańskiej firmy spotkali się z Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W spotkaniu wziął udział również Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Polski program jądrowy zakłada uruchomienie pierwszego bloku w 2033 roku.