Autor: Zespół GreenLab
W dniu dzisiejszym, w Skopje odbyło się Polsko-Macedońskie Forum Gospodarcze. Wydarzenie było platformą dyskusji pomiędzy przedstawicielami polskich i macedońskich firm oraz instytucji publicznych obydwu krajów. Polsko-Macedońskie Forum Gospodarcze otworzyli swoimi wystąpieniami Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski. Obaj prezydenci podkreślili jak ważny jest rozwój wzajemnej wymiany handlowej i wzajemnej współpracy biznesowej, a także współdziałanie w sektorze energetycznym.
“Jestem przekonany, że dzisiejsze spotkanie świadczy o wadze komponentu gospodarczego w relacjach polsko-macedońskich. Żywię głęboką nadzieję, że to Forum będzie stanowiło dodatkowy impuls.” – mówił Prezydent Andrzej Duda.
“Gospodarka Macedonii Północnej jest powszechnie uważana za najbardziej konkurencyjną w regionie. Kraj ten stanowi doskonałe miejsce do lokowania dużych inwestycji zagranicznych.” – mówił Prezydent.
Macedonia Północna jest ciągle mało znanym rynkiem dla polskich przedsiębiorców. Kraj ten, leżący w sercu Bałkanów, jest nie tylko dobrym punktem do rozpoczęcia szerszej, regionalnej ekspansji gospodarczej, ale przede wszystkim jest dobrym rynkiem do sprawdzenia swojego potencjału eksportowego.
“Zagraniczne firmy coraz częściej inwestują tutaj w wydobycie surowców oraz sektor motoryzacyjny. Polecam to uwadze szczególnie polskim inwestorom z bogatym, doświadczeniem w przemyśle, energetyce, górnictwie, turystyce, ochronie środowiska i rolnictwie. Dostrzegam także duży potencjał do rozwijania dwustronnej współpracy inwestycyjnej. Cechą wspólną Polski i Macedonii Północnej jest dominacja paliw kopalnych w ich miksach energetycznych. Mamy podobne wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją energetyczną, rozwojem odnawialnych źródeł energii czy też rozwojem infrastruktury energetycznej. To ogromne wyzwanie dla obu krajów, w którym będziemy musieli sprostać w najbliższych dziesięcioleciach.” – dodał.
“Polska może zaoferować Macedonii Północnej konkretne instrumenty przydatne w transformacji energetycznej, zarówno poprzez projekty inwestycyjne, technologiczne, jak również doradcze. Polskie przedsiębiorstwa są gotowe do udziałów w modernizacji macedońskiego sektora energetycznego.” – mówił Prezydent Duda.
W ramach forum, oprócz oficjalnych wystąpień odbyły się spotkania B2B, których celem było wzmocnienie relacji polsko-macedońskiego biznesu. Była to okazja do bezpośrednich rozmów z szerokim gronem potencjalnych partnerów, klientów i inwestorów, podzielenia się doświadczeniami, ale też przedstawienia konkretnych propozycji biznesowych i rozpoczęcia współpracy w zakresie handlu i inwestycji.