Autor: Zespół GreenLab
Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły plan zerowej emisji netto do 2050 r. i będą nadzorować inwestycje w energię odnawialną w wysokości 600 miliardów dirhamów (163 miliardy dolarów).
ZEA stały się pierwszym krajem na Bliskim Wschodzie, który zobowiązał się do dekarbonizacji z inicjatywą osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.
Zobowiązujemy się do wykorzystania szansy na ugruntowanie naszego przywództwa w zakresie zmian klimatycznych w naszym regionie i skorzystania z tej kluczowej ekonomicznej okazji do napędzania rozwoju, wzrostu i tworzenia nowych miejsc pracy, w momencie kiedy kierujemy naszą gospodarkę i naród do osiągnięcia zerowej emisji netto.
Mohammed bin Rashid Al. Maktoum, premier i wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Zjednoczone Emiraty Arabskie, w ciągu ostatnich 15 lat zainwestowały 40 miliardów dolarów w czystą energię. Pierwsza elektrownia jądrowa kraju, Barakah, została podłączona do krajowej sieci energetycznej, dzięki niej ZEA zamierza wyprodukować 14 GW czystej energii do 2030 r. Emiraty uruchomiły również szereg innych inicjatyw i projektów niskoemisyjnych, w tym flagowe elektrownie słoneczne Noor Abu Dhabi o mocy 1177 MW i elektrownie fotowoltaiczne Al Dhafra o mocy 2 GW. Abu Dhabi oczekuje, że w 2025 roku energia elektryczna w kraju będzie w prawie 7 proc. pochodzić z energii słonecznej, a w 47 proc. z energii jądrowej.
Departament Energii zadeklarował również, że ma już strategię zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 22% i zużycia wody o 32% do 2030 roku, co zapobiegnie emisji ponad 9 mln ton CO2.
Źródło: Reuters