Ultra-cienkie płytki krzemowe – opracowanie i przemysłowe zastosowanie

Podziel się tym wpisem:

Branża fotowoltaiczna, jako sektor oparty na technologii, przeszła liczne etapy zmian technologicznych, zgodnie z niezmiennymi zasadami rozwoju przewidującymi obniżenie kosztów i poprawę wydajności. Pod względem technicznym, podczas gdy wydajność ogniw fotowoltaicznych typu p zbliża się do szczytowych wartości swoich możliwości, ogniwa solarne typu n stały się nowym standardem w tym obszarze, wykorzystując swoją wyższą wydajność konwersji. Technologia heterozłączy (HJT – Heterojunction Technology), jako jeden z głównych kierunków rozwoju ogniw fotowoltaicznych typu n, przyciągnęła szeroką uwagę ze względu na swoje ewidentne i znaczne korzyści w zakresie obniżenia kosztów.

Risen Energy, jako globalny lider kompleksowych inteligentnych rozwiązań energii fotowoltaicznej, przewidział tę zmianę na wczesnym etapie i rozpoczął prace badawczo-rozwojowe nad technologią HJT już w 2019 roku. Z upływem lat firma ta zainwestowała znaczne środki w badania i masową produkcję technologii HJT, zapewniając sobie dwa kolejne lata na pierwszej pozycji w obszarze wysyłki produktów opartych na technologii HJT i bijąc cztery kolejne rekordy wydajności modułów HJT. W międzyczasie firma Risen Energy przeprowadziła również dogłębne badania nad kilkoma kluczowymi czynnikami, które ograniczają obniżenie kosztów masowej produkcji na dużą skalę. Do końca 2022 r., pomyślnie opracowano i wprowadzono do masowej produkcji ultra-cienkie płytki krzemowe, technologię konstrukcji bez szyn zbiorczych, metalizowaną pastę z niską zawartością srebra oraz technologię łączenia ogniw Hyper-link, wprowadzając na rynek produkty serii 700Wp+ HJT Hyper-ion.

W celu dalszego wsparcia toczącego się procesu obniżania kosztów i masowej produkcji modułów w technologii HJT w całej branży, Risen Energy przygotowała zestawienie swoich doświadczeń i refleksji, które pojawiły się w procesie masowej produkcji technologii HJT w formie Białej Księgi adresowanej do wszystkich przedstawicieli tego sektora. W sierpniu 2023 r. opublikowana została Biała Księga „Opracowanie i przemysłowe zastosowanie metalizowanych past z niską zawartością srebra” (White Paper „Development and Industrial Application of Low-Silver Metallization Pastes”), w której zamieszczono wnioski płynące z zastosowania past z niską zawartością srebra. Tym razem, firma Risen Energy jest gotowa podzielić się swoją wiedzą na temat opracowania i przemysłowego zastosowania ultra-cienkich płytek krzemowych.

Jak powszechnie wiadomo, płytki krzemowe, pasty metalizowane i urządzenia stanowią ponad 90% łącznych kosztów produkcji ogniw fotowoltaicznych w technologii HJT, przy czym koszty płytek krzemowych stanowią imponujący odsetek 55%. Z tego powodu oczywistym jest, że obniżenie kosztów związanych z płytkami krzemowymi jest jednym z głównych działań ukierunkowanych na przyspieszenie masowej produkcji modułów HJT, a zmniejszenie grubości płytek krzemowych jest niewątpliwie najbardziej bezpośrednią i skuteczną metodą, które cieszy się uznaniem przedstawicieli branży. Firma Risen poczyniła znaczne postępy w technicznym opracowaniu i przemysłowym zastosowaniu ultra-cienkich płytek krzemowych po latach badań i inwestycji. Obecnie spółka Risen Energy osiągnęła etap masowej produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych z zastosowaniem ultra-cienkich płytek krzemowych 110 μm i ma możliwości produkcji płytek o grubości nieprzekraczającej 100 μm.

Dzięki publikacji Białej Księgi, Risen Energy chce podzielić się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat zastosowania i masowej produkcji ultra-cienkich płytek krzemowych, przyczyniając się do dalszego obniżania kosztów wytwarzania produktów HJT w branży fotowoltaicznej.

Szczegółowe informacje znajdują się pod następującym linkiem: https://en.risenenergy.com/uploads/20240115/Risen%E2%80%99s%20HJT%20Hyper-ion_A%20White%20Paper%20on%20Development%20and%20Industrial%20Application%20of%20Ultra-Thin%20Silicon%20Wafers_V2.3_20231220_ycw.pdf 

Źródło: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/risen-energy-publikuje-biala-ksiege-opracowanie-i-przemyslowe-zastosowanie-ultra

Zdjęcie: www.pexels.com